רַבִּי אֶלְעָזָר אִישׁ בַּרְתּוֹתָא וּמִצְוַת הַצְדָּקָה

רבי אלעזר איש ברתותא, תנא בדור השלישי לתנאים, חברו של רבי עקיבא ותלמידו של רבי יהושע; בלט בעיקר במצוות הצדקה והרבה לפזר צדקה לעניים. להלן סיפור שממחיש מעט מגדלותו.

הכל ידעו שהתנא רבי אלעזר איש בַּרְתּוֹתָא איש חסד דגול הוא, שמפזר צדקה לכל דורש; כה ייקר את מצוות הצדקה עד שאפילו גבאי הצדקה, שתפקידם היה לאסוף צדקה עבור עניי העיר, היו מתחמקים ממנו כשהיה חולף על פניהם, מפני שידעו שאם יפגוש בהם מיד ימלא אותם בכל הכסף שיש ברשותו.

יום אחד הגיעה בתו של רבי אלעזר לפרקה; הוא יצא לשוק כדי לקנות לה נדוניה לקראת נישואיה; הגבאים, שהיו בדרך לאסוף צדקה עבור יתומים, הבחינו בו שהוא עובר ברחוב ומיד סטו הצידה במטרה להתחמק ממנו. אלא שהפעם לא עלה בידם… רבי אלעזר הבחין בהם בזווית העין, רץ אחריהם ולא נח עד שהשיג אותם.

כל מאמציהם להתחמק ממתן הצדקה של רבי אלעזר העלו חרס; "משביע אני אתכם שתאמרו לי באיזו צדקה את עוסקים כעת?"; אמרו לו: "אנו אוספים צדקה עבור יתום ויתומה שהולכים להתחתן בקרוב ואין מי שידאג להם לצורכי החתונה".

אמר להם אלעזר: "העבודה (=לשון שבועה) שהיתומים הללו קודמים לבתי". מה עשה? לקח את כל הכסף שהיה ברשותו ונתן להם. רק פרוטה אחת השאיר בכיסו. עם הפרוטה הזו קנה לו מעט חיטים כדי להכין מהם "סעודה" עבור חתונת בתו…

כשהגיע לביתו הוא זרק את החיטים במחסן התבואה. לאחר זמן הגיעה אשתו לבית ושאלה את בתה: "מה הביא אביך מהשוק עבור הנדוניה?" אמרה הבת: "כל מה שאבא הביא הוא הניח במחסן". הלכה אמה למחסן ובאה לפתוח את הדלת, והנה היא רואה שמרוב שהמחסן עמוס, היו יוצאים החיטים מתחת לדלת, והלחץ שנוצר בחדר אף הקשה עליה את פתיחת הדלת.

בתו, שהבינה שנעשה פה נס והחיטים שקנה הוכפלו פי כמה וכמה באורח פלא, הלכה מיד לבית המדרש ואמרה לאביה: "בא וראה איזה נס עשה לך אוהבך – הקב"ה!"; למרות זאת, השיב אביה: "החיטים הללו הרי הם כהקדש ואין לך בהן הנאה אלא כאחד מעניי ישראל…".

"רַבִּי אֶלְעָזָר אִישׁ בַּרְתּוֹתָא אוֹמֵר, תֵּן לוֹ מִשֶּׁלּוֹ, שֶׁאַתָּה וְשֶׁלְּךָ שֶׁלּוֹ. וְכֵן בְּדָוִד הוּא אוֹמֵר כִּי מִמְּךָ הַכֹּל וּמִיָּדְךָ נָתַנּוּ לָךְ". (מסכת אבות ג, ז) כלומר: תן מרכושך לקב"ה – לצדקה, כי מה שאתה נותן לו, לא משלך אתה נותן אלא משלו, שהכל שלו. ואכן מהמעשה הנ"ל נראה שהיה "נאה דורש נאה מקיים".

מקור: מסכת תענית דף כד, עמוד א'.

 

תגובה אחת בנושא “רַבִּי אֶלְעָזָר אִישׁ בַּרְתּוֹתָא וּמִצְוַת הַצְדָּקָה

הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: